Miejscowość Jabłonka od wielu lat słynie z wypieków chleba więc i ja podjąłem się wyzwania upieczenia chleba. Powiem wam że to świetna zabawa a jednocześnie duże doświadczenie w drodze do zdrowego odżywiania.
Od czego musimy zacząć aby przygotować chleb, a mianowicie od przygotowania zakwasu.
Naturalny zakwas powstaje samoczynnie są to bakterie mlekowe które powstają w wyniki połączenia maki żytniej najlepiej TYP 2000 wody i sprzyjających warunków czyli ciepła i trochę miłości. Powstaje on w kilka dni, wsypujemy mąkę np. do litrowego słoika, tak 3 cm na dnie, następnie dolewamy wodę tak żeby powstała papka i odstawiamy w ciepłe miejsce. Na drugi dzień powtarzamy czynność dosypujemy mąki dolewamy wody i odstawiamy w ciepłe miejsce. Tą czynność powtarzamy jeszcze kilka razy aż do wytworzenia bakterii to są takie duże oczka które przedstawiam poniżej na zdjęciu. Taki zakwas przechowujemy póżniej w lodówce.
Jak już mamy zakwas możemy robić chleb. Następnym etapem to jest przygotowanie zaczynu. Wyciągamy zakwas z lodówki i co teraz ? Musimy rozruszać zakwas czyli odstawiamy go w ciepłe miejsce żeby zaczął pracować czyli żeby bakterie zaczęły się rozmnażać w tym celu możemy dosypać do niego troszkę mąki i dolać wody ale nie jest to konieczne.
Zanim zakwas nam się rozrusza przygotowujemy w misce mąkę na zaczyn ( tutaj należy wypróbować mąkę do jakiej macie dostęp i która najlepiej służy do pieczenia, ja mieszam dwie mąki żytnie typ 2000 i typ 720 chleb wychodzi wówczas troszkę lżejszy można również z samej 720 -tki można również mieszać trzy różne maki żytnią i pszenną oraz orkiszową ) ilość mąki uzależniona jest od tego ile chlebów potrzebujecie upiec, zróbmy przykład na dwa chleby czyli potrzebujemy około kilograma mąki do przygotowanej mąki w misce dodajemy zakwas dwie trzy łyżki następnie 1 lub 2 małe łyżeczki soli i jeżeli nie chcemy aby chleb był zbyt kwaśny 1 łyżeczkę cukru lub miodu. Wszystkie te składniki mieszamy z wodą do konsystencji gęstej śmietany i odstawiamy na co najmniej 12 godzin w ciepłe miejsce. Czas przygotowywania zakwasu oraz zaczynu zależy od ciepła warunków jakie panują w pomieszczeniu w którym przygotowujemy chleby. Ja zazwyczaj robię zaczyn wieczorem i rano mam gotowy. Po czym sprawdzamy że zaczyn jest gotowy a mianowicie po tym czy zwiększył swoją objętość czy widoczne są przestrzenie w cieście i czy zrobił się rzadszy.
Do tak przygotowanego zaczynu dodajemy teraz jeszcze trochę mąki około 1/2 kg aby go zagęścić robimy to na wyczucie tak żeby powstała gęsta masa. Tą masę przekładamy do foremek na chleb i odkładamy na 2-3 godziny w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Pamiętajmy teraz że foremki wypełniamy do połowy ponieważ ciasto zwiększy swoją objętość dwukrotnie.
Po 2-3 godzinach może nawet krócej jak ciasto wyrośnie, wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 250 – 300 stopni i pieczemy około 30 – 40 minut.
Czas pieczenia zależy od wysokości temperatury, więc jeżeli robimy to pierwszy raz musimy podglądać w piekarniku czy chleb jest już gotowy.
Zachęcam wszystkich do pieczenia chleba. Jego smak i wartości są zupełnie inne niż ten, który jest dostępny w sklepach. A jeżeli są osoby, którym nie chce się podjąć wyzwania zapraszam do Jabłonki tutaj dla gości, którzy odwiedzają Komfortowy Dom w Chmurach, czeka przygotowany przeze mnie chleb wypiekany w kuchni kaflowej opalanej drewnem.
Zapraszam serdecznie